wz

 

 

 | fotogalerie | kontakt | ceník | odkazy|

Štukatérská

 

Hliněné omítky

Marocký štuk - Tadelakt

Japonské omítky - O-tsu

Jílový štuk - listro

Hliněné omítky

 Jsou přírodní stavební materiály, které v dnešní době zažívají opětovnou renesanci. Stavebně je lze využít k omítání nasákavých i nesavých vnitřních konstrukcí. Zpracování je z řemeslných nároků poměrně jednoduché, neboť co se týče aplikace a následného zpracování jde o časově téměř neomezený materiál.  To umožňuje hliněné směsi různě tvarovat, například vytvářet rozličné zaoblené rohy, kouty, niky, nebo jakýkoliv jiný designový prvek, dle přání zákazníka, či šikovnosti zhotovovatele. Hlínu, coby stavební prvek lze použít všude tam, kde nedochází k přímému kontaktu s vodou (nevhodné místa jsou např. sprchové kouty, oblasti okolo umyvadel, van apod.). Všude jinde lze hlínu bez obav použít. Sympatickým plusem tohoto přírodního materiálu, zejména v případě svépomocného zhotovování, či nezkušenosti řemeslníka, je v podstatě 100% recyklovatelnost.

 Z hlíny zhotovené omítky jsou ideálně kombinovatelné s dalšími přírodními materiály, zejména se dřevem (ale i kamenem apod.). A to nejen pocitově, ale i konstrukčně, neboť dřevo je od podstaty tvarově nestálý prvek a hliněné omítky se s tímto faktorem nejlépe vyrovnávají.   Tvarová adaptabilnost hlíny, v kombinaci s jejími dalšími vlastnostmi, jí předurčují k užití nejen při opravách tradičních objektů, ale činí ji vhodným doplňkem k moderním technologiím užívaných při výstavbě nízkoenergeticky náročných, nebo i pasívních domů. Celá řada výrobců má na své výrobky platné atesty zaručující stálou kvalitu materiálu.

 Naprosto nenapodobitelné vlastnosti hliněných omítek spočívají v jejich termoakumulačních schopnostech. V ideálním případě jsou u zdroje tepla „ akumulační příčky“ jenž navázané teplo postupně uvolňují do svého okolí, čímž zvyšují uživatelský komfort.

 Hliněné omítky se označují za přírodní materiály a to díky jejich složení. Jde o poměr v přírodě volně se vyskytujících jílů a křemičitých písků, ke kterým není nutné dále přidávat žádné chemické přísady (bohužel to není pravidlem u všech výrobců, tudíž se doporučuje podrobně prostudovat složení hliněných směsí). Někdy se do omítacích směsí přidávají další materiály, jako např. slaměná řezanka, plsť, piliny, osiny, plevy, pazdeří apod. z důvodů eliminace praskání omítek, zejména ve stádiu vysychání. Hliněné štuky jsou difúzně otevřené (umožňují prostupnost vlhkosti). Absorbují nejen vzdušnou teplotu, ale i ve vzduchu nahromaděnou vlhkost, kterou následovně postupně uvolňuji zpět. Díky vyrovnání „vlhkostní křivky“ v interiéru, se výrazně omezí tzv. rosení oken, nebo vzniku plísní v rozích místností apod., které vznikají právě v důsledku zvýšené vzdušné vlhkosti. To činí hliněné omítky ideálním řešením interiéru, zejména v místech dlouhodobého pobytu dětí a alergiků.

 Tyto webové stránky prvotně nabízejí štukové - svrchní  hliněné omítky. Ale je možné v případě vážného zájmu se domluvit se zákazníkem individuálně na případné realizaci i tzv. hrubých hliněných omítek.

Jemné hliněné omítky – hliněný štuk

 Jedná se o svrchní vrstvy omítek, které jsou v ideálním případě nanesené na hliněném podkladu tzv. hrubá hliněná omítka. Lze je ovšem použít i ve všech ostatních případech a materiálových kombinacích. V takovémto případě, však hliněný štuk nedosahuje možných vlastností, jako při užití kompletní skladby omítkových hliněných vrstev. Co se ovšem neztrácí, jsou jedinečné designové možnosti. Ty je možné zdůraznit rozličným upracováním povrchu tak, aby odpovídaly požadovaným nárokům zákazníka.

 Tradičním a nejvíce rozšířeným způsobem povrchové úpravy hliněného štuku je tzv. technika filcování. Hliněná směs se nanáší ve 2-3 mm vrstvě a následně je povrch uhlazován hladítky opatřenými houbou, pěnovou gumou, filcem apod. Charakteristické pro toto zpracování je  vystupování jemných částeček písku na povrch. Ten díky tomu působí zrnitým dojmem. Po úplném vyschnutí omítky je možno povrch opatřit barevným nátěrem. Nejvhodnější jsou kaseinové barvy, které neomezují prostupnost vlhkosti štukem. Další možností je ponechat omítku v přirozeném barevném tónu. V takovém případě je vhodné povrch mechanicky omést a následně ošetřit impregnačním zpevňovacím nátěrem, který zamezí sprašování písečných zrníček.

 
 

 Další variantou, jak upravit povrch hliněných omítek je tzv. glajtování. Způsob nanesení je identický jako u zpracování filcem. Rozdíl spočívá v následném postupu, prováděném uhlazováním nerezovým hladítkem. Tento způsob ošetření povrchu vyžaduje vynaložení značného fyzického úsilí. To se ovšem projeví na vzhledu, kdy se zrnka písku zatláčejí hlouběji do omítky. Hliněný štuk je hladší a opticky je dosaženo větší rovnosti povrchu. Tato technologie je vhodná v případě, kdy omítky nebudou následně ošetřeny nanesením zpevňovacího filmu, jenž by zamezil sprašnosti.

 Zajímavou variantou hliněných štuků jsou probarvené jemné omítky. Jedná se o vysoce dekorativní materiál, vytvořený z čistě přírodních látek. Povrch barevných omítek je možné upravit jak filcováním, tak i glajtováním. Lze tak docílit rozličného zabarvení, bez nutnosti použít nátěrové hmoty. Na českém trhu jde především o dekorativní hliněné omítky Picas ze série Art (www.rigi.cz). Tyto možnosti lze ještě rozšířit dodáním pigmentů do omítkových směsí a vytvořit tak mnohem pestřejší škálu barev.

 V možnostech práce s hliněnými omítkami se fantazii nekladou meze. Výsledný dojem lze zpestřit dodáním dalších dekorativních složek. Jako například skleněných perliček, či nugetů, ze kterých lze vytvářet obrazce, nebo vláken dotvářejících strukturu materiálu. Tu lze ozvláštnit také dodáním částí sušených rostlin. Komerčně se dodávají v programu Picas Art kopretina, kostřava červená, kostřava luční, nebo drcené mořské mušle. Vyjímečně působí přidání sušených květů levandule do omítkových směsí.  Levandule vytváří nejen originální kresbu štuku, ale je schopná postupně uvolňovat aroma. Je vhodné užit v prostorách, kde dochází ke krátkodobému zvýšení vzdušné vlhkosti, které podněcuje uvolňování vůně, např. v koupelnách. Oblíbené jsou také rozličné otisky do omítek, zejména rostlinného původu.