wz

 

 

 | fotogalerie | kontakt | ceník | odkazy|

Štukatérská

Hliněné omítky

Marocký štuk - Tadelakt

Japonské omítky - O-tsu

Jílový štuk - listro

 

Tadelakt

 Marocký štuk - Tadelakt je přírodní voděodolná omítka s vysoce dekorativním efektem na bázi hydraulického vápna.

 Tradice jeho užívání sahá do antických dob, kde byl původně díky svým vodotěsným vlastnostem užíván na povrchovou úpravu vodních nádrží a lázní. Tadelakt se postupně rozšířil po celém území římské říše, jak je patrné na dodnes zachovaných objektech. V oblasti Západní Afriky se zachovala kontinuita jeho užívání do současnosti. Ve dvacátém století byla tato technologie „ znovuobjevená“ a užívána jako špičkový designový materiál. Vápenné lomy v okolí města Marrakeš mu daly jméno marocký štuk, pod kterým je také možno se s tímto materiálem setkat. Tamní vápenec má vhodné parametry pro další zpracování. Je vypálen specifickou technikou, dále se do něj v přesných poměrech přidává mramorová moučka, křemenný písek, jílovitá zemina, celula a popel. To z Tadelaktu činí vysoce kvalitní materiál, odolný vodě a značným tepelným rozdílům. Nejvhodnějším podkladem je stavební lepidlo s perlinkou, omezující pnutí podkladu, které se může projevit povrchovým praskáním. Ale je možné jej aplikovat také na beton, sádrokarton, konveční a hliněné omítky apod. Marocký štuk je nejen vysoce dekorační, ale i plnohodnotnou alternativou klasického obkladu, beze spár a jejich složitou údržbou. Specifické pro Tadelakt je nejen voděodolnost, ale zároveň si zachovává paropropustnost. Tato difuze umožňuje přirozené odvětrávání stěn.

 Jednolité kompaktní plochy beze spár s lesklým, hladkým povrchem lze úspěšně začleňovat do prostor interiéru. Také díky tomu, že v podstatě bezbarvý materiál lze tónovat pigmenty (např. od firmy Kreidezeit).

 Díky tomu lze štuk úspěšně použít v koupelnách, kuchyních, lázních, saunách atd. Další nespornou výhodou Tadelaktu je prostorová flexibilita. Ta dává možnost realizovat rozličné zakulacené rohy, niky, zaoblené stěny apod. a opustit tak konvenční vnímaní interiéru, omezené na lineární tvary. Marocký štuk je jako většina přírodních materiálů údržbový. Péče o něj je ovšem velmi jednoduchá a rychlá. Používá se na ní Marseillské mýdlo, které zvyšuje lesk povrchu a vytváří na něm ochranný film. Rozmíchaný a dle potřeby pigmentovaný štuk se nanáší ve dvou vrstvách, které se následně zpracují „kamínkováním“. To je tradiční postup, při němž se pomocí speciálního kamínku uhlazuje povrch, aby byl co nejméně porézní. Důsledkem této technologie, je charakteristické mourovaté probarvení Tadelaktu.

 Poměrně novou alternativou vůči kamínkování, je zpracování štukového povrchu pouze kvalitním hladítkem s hladkým povrchem, např. s teflonem. Tento způsob úpravy povrchu je snadnější a rychlejší, což se většinou promítne v nižší finální ceně za štuk. Rizikem tohoto postupu je, že nedojde k úplnému uhlazení povrchu marockého štuku, který může mít horší voděodolné vlastnosti. Další odlišnost, takto zpracovaného Tadelaktu je vyšší hladkost a lesk na úkor poněkud monotónnější mu probarvení.